Online magazín

Hra, kterou jsme hráli jako děti ve třídách

Hra, kterou jsme hráli jako děti ve třídách

Historie
K rozšíření hry dochází koncem 19. století v Anglii. Nakladatelství F. H. Ayres v roce 1884 vydalo první herní pravidla.
Ping pong byl nazván podle zvuků. Ping představoval zvuk míče na stole a pong je zvuk duté pergamenové pálky. První souprava na stolní tenis byla vyrobena firmou J. Jaques v roce 1898.
V letech 1899 – 1904 se v Anglii rozhořela ping – pongová horečka. Ping – pongové tance, ping – pongové čaje, písně nebo se nosily ping-pongové košile apod.
Už roku 1902 měl tento sport svůj časopis -Table tennis and pastimes pioneer.
zápas v ping pongu
V Čechách a na Moravě jsou začátky hry spojené s datem 18. 3. 1925, kdy v Praze proběhla ustanovující Valná hromada ústředního výboru pong- pongového (ÚVPP). Jen o rok později došlo k ustanovení celostátní Československé tabletennisové asociace (ČsTTA). U jejího zrodu stálo 14 českých a německých klubů a odborů.
stolní tenis
Ale za počátek zlaté éry je považován rok 1932, kdy mužské družstvo v čele se Stanislavem Kolářem vybojovalo v Praze na mistrovství světa zlato a bylo prvním družstvem, které narušilo maďarské vedení. Následovalo dvacet let úspěchů. Během druhé světové války bylo Československo světovou ping – pongovou velmocí (i s Maďarskem, USA a Anglií).  Čeští reprezentanti získali 29 zlatých medailí z mistrovství světa. Poslední zlatá československá medaile z mistrovství světa je z roku 1957 z mužské čtyřhry. Touto dobou ovládli už světovou špičku hráči z Asie. Nejprve Japonci, pak Číňané.
Současnost
V současné době máme šikovné reprezentanty, ale bohužel v květnu třetí titul v řadě, ve finálovém duelu extraligy, stolní tenisté TTC Ostrava, nezískali.
Ale mladý patnáctiletý stolní tenista Šimon Bělík a třináctiletý Štěpán Brhel uspěli na turnaji světového mládežnického okruhu v Thajsku. Spolu s  íránským reprezentantem vybojovali v družstvech kadetů bronz. Bělík ale bohužel nestačil ve finále na Číňana Huang Youzhenga a ten mu oplatil porážku z družstev.
Něco málo o pravidlech
Míček je odehráván jen pálkou. Kteroukoli její částí. Za její součást se považuje i ruka odehrávajícího a to až po zápěstí. Odehraný míček se musí aspoň jednou dotknout hrací plochy stolu na soupeřově straně. Předtím se nesmí, kromě podání, dotknout jiného předmětu. Jen síťky. Tím je myšlena i její konstrukce. Za součást hrací plochy je považována i horní deska stolu, ne však bok nebo spodní strana stolu. Míček musí letět nad síťkou. V případě odehrání daleko bokem od stolu smí letět i mimo síťku na soupeřovu polovinu stolu.
Při podání – uvedení míčku do hry – se musí nejprve dotknout přesně jednou hrací plochy na straně odehrávajícího a pak aspoň 1x na straně soupeře. Pokud se míček při podání mezi doteky dotkne i síťky, podání se opakuje. Musí být pro soupeře viditelný. Nadhazuje se z otevřené dlaně nad úrovní stolu, za rovinou danou zadním bokem desky stolu a zároveň uvnitř rovin daných bočními boky desky stolu. Musí z ruky vystoupat před odehráním min. do výšky 15 cm.
Hraje se na sety. Na začátku nového hráči mění strany.